هوشمند سازی ساختمان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان به کاربرد فناوری هوشمند در اتوماسیون و کنترل سیستم‌های مختلف ساختمانی اطلاق می‌شود. با استفاده از حسگرها، دستگاه‌های کنترلی و سیستم‌های متصل به اینترنت، ساختمان هوشمند قادر به کنترل و مدیریت انواع سیستم‌های مختلف از جمله نورپردازی، سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های صوتی و تصویری، سیستم‌های اطلاع رسانی و غیره است.

به عنوان مثال، با استفاده از سیستم‌های هوشمند ساختمان، کاربران می‌توانند از راه دور نورپردازی را کنترل کنند، دمای سیستم گرمایش و سرمایش را تنظیم کنند، درب‌ها و پنجره‌ها را با استفاده از دستگاه‌های هوشمند باز و بسته کنند و حتی با استفاده از سیستم‌های صوتی و تصویری، بازدیدکنندگان را به درون ساختمان فراخوانی کنند.

هدف اصلی هوشمند سازی ساختمان، بهبود کیفیت زندگی کاربران، کاهش مصرف انرژی، بهبود امنیت و کاهش هزینه‌های بهره‌وری است. در ادامه بیشتر با مفهوم هوشمند سازی ساختمان آشنا خواهیم شد.

ساختمان هوشمند

سیر تحول صنعت ساختمان و تکنولوژی

اول به سراغ نیاز های اساسی انسان ها برویم : خوراک، پوشاک و از همه مهم ترداشتن یک سرپناه ( مسکن). پناهگاه ها در زندگی اولیه انسان ها آنقدر کوتاه مدت بود که شاید چند هفته یا چند ماه استفاده داشتند. اما با گذشت زمان و با انقلاب کشاورزی حدود سال 10000 پیش از میلاد، به مردم انگیزه داد که دگر با گله های خود سفر نکنند بلکه اقامتگاهی به طور دائم داشته باشند. رفته رفته با استحکام و مقاومت ساختمان ها در ساخت و ساز به سازه های جدیدی روی آوردند ( از منازل به آپارتمان ها ) و مکان هایی به طور جداگانه برای مراسم ها ایجاد شد. امروزه دگر ساختمان ها از مقاومت و سبک های معماری به روزی برخوردار استند. حتی با گذشت زمان، تکنولوژی مسیر جدید و به روزی را پشت سر گذاشته که سبک زندگی انسان ها را تغییر داده و حال خواهان تکنولوژی های جدیدی استند و همواره در این راه تلاش می کنند.

یکی از تکنولوژی هایی که پیشرفت منحصر به فردی در ساختمان ها داشته، سبک معماری و هوشمند شدن ساختمان هاست. معماران بزرگ و حرفه ای در این زمینه ساخت و ساز هایی دارند که در جهان حرف اول را می زنند و به این سمت می روند که هوشمندسازی در ساختمان ها تاثیر بسزایی در طراحی معماری داشته و آسایش و رفاه برای ساکنین و ارزش افزوده قابل توجه برای ملک همراه دارد. در این مقاله به هوشمند سازی ساختمان، ویژگی ها و قابلیت های آن پرداخته ایم.

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

در واقع روح دادن به ساختمان، فراهم کردن آسایش و امنیت بالا برای مالکین ساختمان است. در ساختمان هوشمند عوامل انسانی به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند و با اطمینان خاطر می گوییم که در صرفه جویی انرژی تاثیر بسیار بالایی دارد، نمونه ای از صرفه جویی در مصرف همین آپشن کنترل از راه دور خانه است که زمانی در منزل نیستید در فصل زمستان یا تابستان نیاز به روشن بودن دائمی پکیج یا کولر یا …. نیست، دیگرلازم به این ندارید که نیرویی را استخدام کنید جهت کنترل. فقط کافیه از راه دور وقتی قصد برگشت به منزلتان را نمودید، پکیج یا کولرتان را با اپلیکیشن روشن کنید تا وقتی به منزل رسیدید همه چیز مهیا باشد، و از فضای گرم و یا خنک و مطبوع منزلتان لذت ببرید. فقط این نمونه ای از دنیای جدید هوشمند است. در ادامه با تمامی آپشن های هوشمند و حتی اجرای زیرساخت خانه هوشمند، برآورد هزینه اولیه یک خانه هوشمند آشنا می شوید .

هوشمند سازی ساختمان با نابان

آپشن های کاربردی خانه هوشمند

روشنایی هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : فرض کنید که منزل تشریف ندارید و به مسافرت رفته اید، شما فراموش کرده اید که چراغ سرویس بهداشتی یا سایر بخش های منزل را خاموش کنید و این باعث هدر رفت انرژی می شود و برای شما هزینه دارد. با هوشمند شدن دیگر نگران این موضوع نیستید فقط کافی است که با اپلیکیشن کل خانه را کنترل کنید. حتی می توانید به صورت دلخواه هنگام شب چراغ نما یا تعدادی از چراغ های داخلی را روشن کنید که به مثابه اعلام حضور شما می شود. این روش می تواند حتی امنیت یک ساختمان را افزایش دهد.

برای این منظور کافیست که نقشه معماری و برق ساختمان را داشته باشیم، طراحی و  برآورد پروژه انجام می شود. با توجه به سرخط های روشنایی شما، ماژول های هوشمند را طراحی می کنیم و شما می توانید تمام روشنایی های خود و حتی نورپردازی نما ومحوطه را از راه دور کنترل کنید.

دیم کردن روشنایی : هنگام مهمانی شما به نور بالایی لازم دارید اما زمان استراحت نیاز به نور با شدت بالا نیست. شما می توانید روشنایی های خود را بر اساس شدت نوری که لازم است کنترل کنید. این آپشن یکی از منحصر به فرد ترین روش هایی است که توجه معماران زیادی را به خود جلب کرده است و با توجه به طراحی ها میزان استفاده شدت نور مورد نیاز را اعلام می کنند.

حتی می توانید هنگام خواب برخی از هالوژن ها یا هر روشنایی که مد نظر است را زمان دهیم تا روشن بوده و  بعد از مدت زمان داده شده، خاموش شود: این است تکنولوژی هوشمند .

کنترل گرمایش و سرمایش هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : اگر بگوییم هیچ دغدغه ای در فصل تابستان و زمستان از جهت گرمایش و سرمایش منزلتان اصلا نداشته باشید شاید فکر کنید اقرار می کنیم اما با هوشمند شدن این عین واقعیت است.

فصل تابستان : می خواهید از بیرون با خانواده به منزل بروید؛ تابستان است و گرمای هوا به شدت بالا؛ قطعا در این زمان خانه شما بسیار گرم است و باید به خانه بروید و کولرتان را روشن کنید تا هوا خنک شود. بار ها اتفاق افتاده که افراد زمانی که از منزل خارج می شوند کولر را روشن می گذارند تا زمانی که برگردند منزل خنک باشد. چقدر مصرف انرژی؟ چقدر هزینه زیاد پرداختن؟

باور دارید که با هوشمندسازی هزینه ها کاهش پیدا می کند و از هدر رفتن انرژی کاهش پیدا میکند؟ شما یکبار هزینه می کنید  و سیستم هوشمند را برای همیشه دارید دیگر نیازی نیست کولر شما از صبح روشن بماند؛ نیازی نیست که در هوای گرم حالتان بد شود از بیرون که به منزل بازمیگردید؛ کافی است کمی زودتر کولر را روشن کنید تا هوای خانه خنک و مطبوع باشد. حتی با اپلیکیشن می توانید سیستم خود را کنترل کنید به خصوص روی تنظیم درجه ها.

فصل زمستان : از یک مسافرت چند هفته یا چند روزه بازگشته اید. هوای خانه سرد است و منتظر می مانید هوا گرم شود. در این فاصله بدن شما سرد می شود و باعث بیماری می شود. یا اصلا نیرویی را استخدام کرده اید که فقط مسئول همین کارها باشد! چرا؟ وقتی تکنولوژی رو به رشد است و نیاز به این همه دغدغه ندارد: هر نوع را سیستم سرمایشی و گرمایشی را می توانید در بستر هوشمند بیاورید و کنترل از راه دور داشته باشید.

سیستم آبیاری هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : گلخانه دارم و آبیاری به این همه گل و گیاه سخت است مخصوصا که هر گل و گیاهی آبیاری متفاوتی دارد. گاهی اوقات به دلیل نداشتن برنامه گل و گیاهان ما از بین می روند. گاهی نیرویی نیست که به همه گیاهان رسیدگی کند، یا یک حیاط یا  روف گاردن دارم، تو ویلا شمال گل و گیاه دارم.

چون نیستیم و فقط گاهی اوقات که به ویلا می رویم  رسیدگی می شود و متاسفانه از بین می روند و باید دوباره هزینه کنیم تا گیاهان جدید تهیه کنیم. حالا همه این دغدغه ها رو بزارید کنار. گل و گیاه داری هر کجا، با هر نوع مدلی، با هر نوع آبیاری، فقط کافیه اطلاع بدین که چه زمانی آبیاری لازم است تا سیستم به صورت اتوماتیک بر اساس زمانبندی برای شما گل و گیاهانتان را آبیاری کند. یا حتی با سنجیدن رطوبت خاک به صورت اتومات سیستم آبیاری انجام می دهد و دیگر هیچ گل و گیاهی از بین نمی رود. این روش بهترین گزینه برای کشاورزان و ویلاداران است .

سیستم صوتی هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : چقدر در سال شما جشن و مراسم دارید؟ اصلا شاید بگید چه جشنی! ما در سال فقط تولد اعضای خانواده را داریم که اینطور نیست …. همان تولد ها  در سال چقدر هزینه می کنید  برای دی جی و سیستم صوتی؟

بیا یکبار برای همیشه خودت را راحت کن! هزینه بالا را با این تغییرات، کاهش بده!

یک سیستم صوت هوشمند نصب کن همیشه داری، دیگه هم لازم نیست هربار که قیمتا میره بالا هزینه  بیشترکنی.

شاید بگید این سیستم صوت ها هیچ وقت آهنگ های جدیدی که ندارن هرچی بهش بدین همونارو میخونه ما می خوایم آهنگ جدید هم داشته باشیم.  خب دارید اصلا آهنگ داغ داغ منتشر شده هنوز نیومده بازار، شما داریدش تو گوشیتون کافیه گوشیتو وصل کنی به سیستم صوتی هوشمند ما. نه با سیم و کابل.  بگی خب منم این و وصل میکنم به اسپیکر تلوزیون خونه. تازه باید حالا یه هزینه کنم کابلشو بگیرم. نه! با بلوتوث و wifi موبایلت وصل شو. اونوقت به راحتی وصل میشی و میتونی لذتشو ببری.

اصلا بیاید یک نمونه از پروژه های خودمون که مازندران نوشهر تیم نابان اجرا کرده براتون مثال بزنم شاید دغدغه شما هم باشه. تو این پروژه هر اتاق و پذیرایی سیستم صوت داره اما افراد سن بالا خانواده آهنگ های آروم گوش می کنند و افراد جوان تر دوست دارند آهنگ های امروزی و تند گوش کنند. خب باید تحمل کنند که نوبتی آهنگ دلخواه خودشون و گوش کنند! نه اصلا اینطور نیست هرکی تو اتاق خودش میتونه به صورت مجزا و هر آهنگی که مد نظرش هست را پلی کنه و لذت ببره.

دستگیره هوشمند

چند بار تا حالا موندی پشت در خونه چون کلید نداری؟ یا چندبار از پنجره خونه رفتی داخل که کلید نداشتی؟  چندبار شده قفل درتون را شکوندن وارد خونه شدن و اموالتون را از دست دادین؟

فکر میکنی میشه جلو این چند بارها را گرفت که دیگه مشکلی پیش نیاد؟ چرا که نه با هوشمند نابان، میشه یه دستگیره هوشمند بزاری مشکلاتت حل میشه .

اولین سوالی که می پرسید: آیا رو همه درب ها نصب میشه؟

یعنی همیشه فعاله؟ با چی شارژ میشه؟ اصلا شارژیه؟

طول عمرش چقدره؟ چه امکاناتی داره؟

بزارید مفصل از دستگیره های هوشمند بگیم براتون. دستگیره های هوشمند مدل های متفاوت با  قیمت متفاوت وجود داره با طرح ها، سبک ها و رنگ های مختلف، این نوع دستگیره ها روی تمامی درب ها حتی درب ضد سرقت هم نصب میشه اگر کسی گفت که نمیشه اشتباهه با اطمینان خاطر میگیم که میشه، تامین کننده اصلی برق این دستگیره ها، باطری است. باطری های اورجینالی که طول عمر بالایی دارند. البته ناگفته نماند این دستگیره ها برای مکان هایی که آب و بارون می خورد مناسب نیستند.

بریم سراغ اصل مطلب روش های کنترل دستگیره : چهار روش وجود دارد که اصلا با خیال راحت نگران گم شدن کلیدت نیستی!

جذاب ترینش با اثر انگشت است که می توان تعداد بالایی از اثر انگشت همه اعضای خانواده را روی آن ست  کرد. روش بعدی کنترل با کارت هوشمند است که می توانید با داشتن کارت و ثبت آن در دستگیره، وارد منزل شوید. سومین روش کنترل با رمز است که هر نوع رمزی را می توانید بدهید. حتی می توانید رمز یکبار مصرف بدهید. زمانی که شما منزل تشریف ندارید و کسی که مورد اعتماد شما است می خواهد که وارد منزل شود فقط یک رمز یکبار مصرف به او می دهید تا وارد شود و دیگر این رمز اعتبار ندارد. و آخرین روش استفاده از تشخیص چهره است. خیلی راحت و بدون اینکه بخواهید به دستگیره دست بزنید، یا حتی کارت با خود حمل کنید فقط کافیست جلو دستگیره بایستید تا با تشخیص چهره شما درب باز شود.

دستگیره هوشمند

پارکینگ هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : راحت ترین پارکینگ مخصوصا در کلان شهر ها است زیرا می توان به راحتی وقتی وارد پارکینگ می شوید شما را راهنمایی کند که کدام مکان و کدام طبقه خالی است که بتوانید ماشین خود را پارک کنید اصلا نیاز به این دغدغه هم نیست زمانی که شما وارد می شوید آیا جای خالی دارد یا نه به طور اتومات به شما اعلام می شود در تابلوهای نمایشگر در طول مسیر.

پرده هوشمند

از نظر تیم هوشمندسازی هیچ مانعی وجود ندارد که نتوان دسته ای از تجهیزات را هوشمند کرد.

 جنس پرده!

 مدل پرده!

سبک و سنگین بودن پرده!

 اصلا شما هر نوع جنس پرده کتان، زبرا و … با هر سبکی، با هر وزنی را می توانید هوشمند کنید. اصلا هم فرقی ندارد پرده بالارو باشد یا کنار رو. با موتور پرده و سیم کشی هوشمند می توان پرده ها را هوشمند کرد. فقط تنها نکته ای که باید توجه کرد این است که اگر طول پنجره زیاد است با توجه به بازدید مهندسین تشخیص داده می شود که چه تعداد موتور پرده لازم است یا  توان موتور پرده ای چقدر باشد. حتی می توان در خانه هوشمند، سناریو اجرا شود زمانی که با ورود افراد به منزل پرده ها باز شوند تا روشنایی کافی داشته باشند یا با غروب افتاب می توان فرمان داد تا زمانی که هوا تاریک می شود و دیگران از بیرون به داخل منزل دید دارند پرده ها به صورت اتومات بسته شوند. دیگه چه چیزی از پرده هوشمند میخوای؟

پله هوشمند

هوشمند سازی ساختمان : یکی از آپشن هایی است که  صرفا نیاز به هوشمند بودن خانه نیست، شما می توانید در ساختمان هایی که هوشمند هم نیستند اجرا کنید. یک پله هوشمند چی داره؟

اگر خانه هوشمند باشد حتی می توان روشنایی های پله را با سناریو ها اجرا کرد مثال : در سناریو پارتی همه چراغ ها رقص نور دارند و حتی پله هوشمند را هم می توان اجرا کرد.

اول اینکه با هر سناریو دلخواهی که بخواد اجرا می شود فقط کافیه تعداد پله را مشخص کنید و به تیم مهندسی اطلاع دهید تا برای شما برنامه ریزی شود. تجهیزات زیادی هم نمی خواد فقط یک ماژول هوشمند پله همراه با یک منبع تغذیه و سنسور. سیم کشی طبق نقشه توسط برقکاران اجرا می شود، بقیه با تیم مهندسی است.

سیستم امنیتی

عید نوروز از راه میرسه تعطیلات زیاده و میرید مسافرت، خونه رو یا باید بسپارید به یک نیرو یا اینکه خونرو بسپارید به امان خدا که احتمال اینکه سرقت بشود هم زیاد است چون راه و روش زیاد است. اما با سیستم امنیتی هوشمند هیچ دزدی نمیتونه وارد خونه بشه آنقدر از حساسیت بالایی برخوردار است که با کوچک ترین تشخیص سنسور ها افراد متوجه این موضوع می شوند و صدایی با قدرت بالا دارد که باعث فراری دادن دزد از ساختمان می شود. اونوقت با خیال راحت برو مسافرت. سیستم امنیت شما تنها زمانی فعال نمی باشد که شما خودتان در منزل حضور دارید.

 ورود به بازار هوشمندسازی

 پرتکرارترین سوالی که مخصوصا برقکاران و مهندسین دارند این است که :

  • چه طور وارد بازار کار هوشمندسازی شویم؟
  • چه طور بازاریابی کنیم؟
  • چه طور برقکاری هوشمند اجرا می شود؟
  • چه طور تجهیزات راه اندازی می شود؟
  • چه برند هایی مخصوصا در ایران خوب است؟
  • هوشمندسازی گران است؟

در پاسخ به سوال شما که چه طور وارد بازر کار شویم باید بگم که طبق تجربه 12 ساله ما در این زمینه بسیار فراز و نشیب هایی داشتیم به خصوص اوایل کار در استان مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی استان ما، برند هایی را اجرا کردیم که به جز تنها یک برند در حدود 10 سال پیش به صورت موردی  ایراداتی دیده شد از اون به بعد هیچ موردی را نداشتیم، علاوه بر اینکه خودمان اذیت شدیم کارفرماها هم برایشان آسایش و امنیت نداشت با تحقیق و تلاش های شبانه روزی، برندهایی که در حال حاضر اجرا می کنیم که  امنیت و آسایش را  به کارفرماهای عزیز تقدیم می کنیم.

 برای شروع کافیه یک سری تحقیقات لازم را از همه برند ها و پروتکل ها داشته باشید و سپس در این زمینه آموزش  های خود را شروع کنید. هر چه قدر تلاش بیشتر داشته باشید، کسب تجربه و اطلاعات شما بیشتر می شود.

 این آموزش  ها را از کجا شروع کنیم؟ قطعا این سوال شما هم است شرکت هایی هستن در هر پروتکل و برندی که آموزش  دارند. نابان در این زمینه آموزش  آنلاین و آموزش  حضوری را دارد. از جامع بودن اطلاعات هر دوره با استند آموزش ی و از صفر تا صد اجرای یک خانه هوشمند توضیح داده شده است با پشتیبانی دائمی شما توسط تیم نابان. فقط کافیه بخواهید و شروع کنید تا خودتان یک مجری حرفه ای شوید.

هوشمند سازی ساختمان در نوشهر

پاسخ به بازاریابی : وقتی شما یک پروژه را شروع کنید در هر منطقه بهترین برند را انتخاب کنید، بهترین اجرا را داشته باشید، قطعا کم کم و به صورت خود به خود کارفرمایان شما را معرفی می کنند. حتی برای شروع می توانید تبلیغات های آنلاین داشته باشید که امروزه بهترین بازخورد را دارد .

برقکاری هوشمند : اگر شما یک برقکار ساختمان هستید یا رشته تحصیلی شما برق است، یک پله از سایر افراد جلوتر هستید و زودتر هم می توانید وارد بازارکار شوید. ما دو روش هوشمندسازی داریم در روش اول اکثرا اعلام می کنند که راحت تر است اما نابان توصیه می کند روش دوم هوشمندسازی اجرا شود. روش اول ساختمان با برقکاری سنتی اجرا شده است و بعد از این مرحله ما وارد می شویم و کلید های هوشمند و … را اجرا می کنیم.

روش دوم قبل از ورود برقکار به ساختمان با هماهنگی تیم هوشمندسازی سیم کشی  اجرا می شود. تیم هوشمند نقشه ای را طراحی می کند و برقکار ساختمان بر همان اساس سیم کشی  می کند. در این روش نظارت مرحله ای رایگان صورت می گیرد. تمامی نکات سیم کشی را باید با جزئیات آموزش  دیده باشید مثال جهت اجرای پرده های هوشمند 4 تا سیم 5/1 قرار می گیرد.

چه طور تجهیزات هوشمند راه اندازی می شود؟ بعد از اجرای برقکاری به طور کامل و نصب تجهیزات هوشمند از جمله کلید ها و جمع آوری تابلو هوشمند توسط تیم مهندسی تمامی تجهیزات برنامه ریزی می شوند که این مرحله مهم ترین قسمت خانه هوشمند است به این قسمت، مغز خانه هوشمند می گویند و با توجه به خواسته های کارفرما است هم بر روی کلیدهای هوشمند و هم روی اپلیکیشن برنامه ریزی می شود تا از داخل منزل و راه دور بتوانند کنترل کنند.

 برند ها و پروتکل ها

در ایران برند های متقاوتی وجود دارد چه در وایر و چه در وایرلس. تاکنون مخصوصا در مازندران که رطوبت بالایی دارد با انتخاب برندها درست و پروتکل های استاندارد در این 12 سال هیچ موردی را نداشته ایم. ولی با توجه به شرایط آب و هوا بخصوص رطوبت بالا انتخاب برند بسیار مهم و نیاز به تجربه بالا و تحقیق دارد.

گران بودن هوشمندسازی

یک باور غلط که در ذهن بسیاری از افراد قرار دارد این است که بدون تحقیق کردن، که هوشمندسازی ساختمان هزینه بالایی دارد اما اینگونه نیست. برآورد هزینه با توجه به ساختمان شما و آپشن هایی که مدنظرتان است انجام می شود. بعضی از کارفرمایان فول هوشمند مد نظر دارند و بعضی افراد فقط اپشن های خاص مانند سیستم صوتی ….. پس متناسب با بودجه شما طراحی سیستم هوشمند انجام می شود. پس این باور غلط را کلا از بین ببرید حتی تیم نابان می تواند زمانی که هزینه برای شما سخت است اقتصادی ترین حالت برایتان طراحی کند مثال : میتوانیم برای شما کلید های سنتی به هوشمند را اجرا کنیم که هزینه کاهش میابد کلید شما ظاهرش سنتی است ولی  از روی تاچ پنل های هوشمند و همین طور از راه دور کنترل می شود.

نتیجه گیری :   

تیم نابان سعی کرد در این مقاله شما  با هوشمندسازی ساختمان و مزایای آن اشنا شوید. با پیشرفت علم و فناوری و تکنولوژی همه انسان ها به این سمت کشیده می شوند. پس با تکنولوژی روز پیش رفتن به نفع همه است.

با نابان در آینده زندگی کنید.