هوشمند سازی ساختمان

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. هوشمند سازی ساختمان

ساختمان هوشمند چیست؟

امروزه با توجه به بحث هایی كه در ارتباط با واقعی شدن قیمت انرژی و حذف یارانه های مربوط به آن در کشور مطرح است، افزایش هزینه های مصرف انرژی محتمل به نظر می رسد. بنابراین لزوم استفاده از هوشمندسازی ساختمان بیش از پیش پررنگ تر شده است. علاوه بر این، با توجه به پایان پذیر بودن منابع انرژی و اثرات مخرب مصرف بی رویه آن بر محیط زیست، میتوان همگام با جامعه جهانی، با استفاده از تكنولوژی های نوین، در كاهش مصرف انرژی سهیم شد.
سیستم هوشمند ساختمان، علاوه بر نقشی كه در بهینه سازی مصرف انرژی دارد، آسایش و رفاه را نیز به ارمغان می آورد لذا میتوان امیدوار بود كه در زندگی پرمشغله و مدرن امروزی، راه حلی مناسب جهت ایجاد راحتی بیشتر و سرعت بخشیدن به امور روزانه باشد. گاهی اوقات عدم حضور در منزل و فراموشی اموری که ممکن است خطری در پیش داشته باشند بسیار ناراحت کننده و دور از کنترل است.مثل مواقعی که به سفر چندروزه می روید و فراموش کرده اید درب ها را قفل کنید و یا گاز را ببندید.

یا مثلا تصور کنید سرکار هستید و جلسه شما تا دیروقت بطول می انجامد و دو کودک در خانه دارید که نگران امنیت آنها هستید یا می خواهید مطمئن شوید تکالیفشان را در نبود شما انجام داده اند.
هیچ یک از موارد یاد شده را نمی توانید با موبایل و تبلت و یا لب تابتان انجام دهید. می توانید؟
داشتن خانه هوشمند از نگرانی های شما کاسته و به شما این امکان را می دهد که از را ه دور کلیه لوازم الکترونیکی منزل خود را از طریق موبایل ، تبلت و یا لپ تاپ خود کنترل نمایید.به گونه ای که نرم افزاری بروی آنها نصب شده و شما میتوانید به نرم افزار ها و دستگاههای منزل خود وصل شده و از مزایای آن استفاده کنید.
درواقع کلیه لوازم الکترونیک شما در یک شبکه قرار گرفته و با استفاده از کنترل دوربین های مدار بسته و شبیه سازی حضور در منزل ، امنیت منزل خود را تضمین کرده و از راه دور در بستر اینترنت آن ها را کنترل کنید.
بدین سبب شما به دنیای کوچکی از اینترنت اشیا وارد می شوید .دنیایی که همه لوازم و اشیا یک شبکه می شوند و هر روزه با پیشرفت چشمگیری مواجه است.

خانه هوشمند دارای یك زیربنای ارتباطی پیشرفته است که در آن كلیه سیستم‌های الکترومکانیکی ساختمان به صورت مركزی مانیتور و كنترل می‌شوند و ساكنین این خانه ضمن استفاده از خدمات پیشرفته Smart Home در مصرف انرژی صرفه جوئی قابل ملاحظه‌ای كرده و لذت زندگی در یك خانه لوكس را نیز تجربه می‌كنند.

معرفی امکانات سیستمهای هوشمند

کنترل هوشمند روشنایی

کنترل هوشمند روشنایی با قابلیت (ON/OFF) و تنظیم شدت روشنایی (Dimmer) و انتخاب رنگ دلخواه (RGB)

اطلاعات بیشتر

نظر به اینکه سیستم­های روشنایی، سهم عمده­ای از مصرف انرژی در یک ساختمان را شامل می­شوند؛ در یک سیستم هوشمند ساختمان با بهره­گیری از سنسورهای تشخیص حضور، سنسورهای تشخیص نور محیط و نصب کلیدهای هوشمند علاوه بر امکان تنظیم میزان نوردهی محیط، مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش می­یابد. بطور کلی امکاناتی که در راستای کنترل روشنایی در یک خانة هوشمند در اختیار کاربران قرار می­گیرد می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی به طورمجزا در هر ناحیه
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس سناریو های مختلف مثل: سناریو ورود، خروج، مهمان، خواب، و …

فرض کنید در سناریو خواب بدون نیاز به سرکشی به تمام نقاط منزل میتوان از داخل اتاق اصلی یا از طریق موبایل یا تبلت خطوط روشنایی را در شدت روشنایی مورد نظر تنظیم کرد.

 • قابلیت نور پردازی محیط: در یک خانة هوشمند این امکان وجود دارد که بر اساس سناریوهای متفاوت نور محیط را در حالت دلخواه تنظیم نمود که علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط منزل تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنین ساختمان دارد.

 • قابلیت دیم کردن: در سیستم هوشمند این مزیت وجود دارد که شدت روشنایی تعدادی از خطوط را بر اساس شرایط مورد نظر از 0 تا 100% میزان خروجی تنظیم کنید، که علاوه بر زیبایی محیط باعث صرفه­جویی در مصرف انرژی می­شود.
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس شدت نور محیط: این قابلیت وجود دارد که اگر درصد روشنایی محیط از میزان مطلوب بیشتر شد تعدادی از سر خط های روشنایی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی به طور اتومات خاموش شوند و بالعکس.

 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس حسگر: در محیط­های خالی از سکنه سیستم روشنایی برای صرفه­جویی در مصرف انرژی غیر فعال می­شوند و در صورت تشخیص حضور افراد به صورت خودکار فعال میشود.
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در خارج از منزل از طریق ارسال SMS
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در هر نقطه از منزل از طریق ریموت کنترل
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از طریق موبایل یا تبلت
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از اتاق مستر

کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش

کنترل انواع سیستمهای سرمایشی همچون اسپیلت، داکت اسپیلت، فن کوئل، کولر آبی و همچنین سیستم گرمایش از کف با قابلیت کنترل شیرهای تدریجی

اطلاعات بیشتر

برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع انجام می پذیرد دمای پیش فرض توسط کاربرتنظیم گردیده (Set Point) و شروع به فعالیت می نماید. دراین حالت زمانی که دمای فضای مذکور به حد مطلوب رسید فرمان توقف فعالیت سیستم سرمایش و گرمایش توسط برنامه از پیش تعیین شده صادر می گرددکه منجر به کاهش مصرف انرژی می انجامد.

شاید این سئوال پیش آید که با استفاده از ترموستاتهای سنتی نیز می توان به همین هدف دست یافت، اما باید گفت سیستم هوشمند می تواند زمانیکه درب یا پنجره ای در فضا باز است سریعا تشخیص داده و سیستم گرمایش /سرمایش آن فضا را بصورت خودکار خاموش نموده و مانع از هدر رفتن انرژی شد. در حالیکه این امر در زمان استفاده از ترموستات سنتی امکان پذیر نمی باشد. از طرفی امکان کنترل یکپارچه فن کویل ها از جمله مزایای سیستم هوشمند است.

بطور کلی امکانات یک ساختمان هوشمند در بحث کنترل سیستم سرمایش و گرمایش عبارتند از:

 • قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش به طورمجزا در هر ناحیه
 • قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش بر اساس سناریوهای مختلف نظیر: سناریوی ورود، خروج، مهمان، خواب و …. به طور مثال در سناریوی خروج این امکان وجود دارد که از روی پنل یا از طریق موبایل یا تبلت به سیستم سرمایش-گرمایش تمام نقاط منزل فرمان خاموشی ارسال کرد.
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم سرمایش و گرمایش در خارج از منزل از طریق ارسال SMS، فرض کنید قبل از ورود به منزل با ارسال فرمان SMS سیستم سرمایش گرمایش را در دمای مطلوب تنظیم کنید.
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم سرمایش و گرمایش در هر نقطه از منزل از طریق ریموت کنترل
 • قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از طریق موبایل یا تبلت
 • قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از اتاق اصلی

سیستم هوشمند امنیتی

با قابلیت شبیه سازی حضور در منزل، تعریف سطوح امنیتی مختلف و اطلاع رسانی رخدادها بصورت پیغام صوتی و SMS

اطلاعات بیشتر

برقراری ایمنی و امنیت در یک ساختمان مسکونی همواره یکی از دغدغه­های ساکنین بوده است. در یک خانة هوشمند علاوه بر سیستم­های پسیو نظیر آژیرها و آلارم­ها، دتکتورهای حضور، دتکتورهای تشخیص شکسته شدن شیشه و سنسورهای درب و پنجره سیستم­های اکتیوی نظیر شبیه­سازی حضور نیز در بحث سیستم امنیتی وارد می­شوند. از جمله امکاناتی که سیستم هوشمند در بحث ایمنی و امنیت در اختیار ساکنین قرار می­دهد، میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • قابلیت اتصال انواع سنسور های حرکتی، دتکتور های دود ، گاز ، نشت آب و …. به سیستم هوشمند و اعلام آلارم های امنیتی در صورت بروز مشکل به طور مثال در صورت وقوع آتش­سوزی سیستم هشدارهای لازم را به صورت آلارم و یا پیام صوتی اعلام می­کند و در صورت عدم حضور ساکنین در داخل منزل به صاحبخانه پیام ارسال می­کند.
 • قابلیت فعال کردن سیستم امنیتی براساس مدهای امنیتی متفاوت نظیر خروج از منزل، مسافرت، شب و …
 • درصورت ورود شخص غیر مجاز به داخل منزل آلارم های لازم داده می­شود و همچنین در صورت عدم حضور ساکنین در منزل سیستم هوشمند به صاحبخانه SMS ارسال می­کند.
 • امکان شبیه­سازی حضور: درصورت انتخاب مد امنیتی مسافرت سیستم هوشمند در ساعاتی از شبانه­روز بر اساس زمانبندی معین تعدادی از چراغ­ها روشن و خاموش نموده و همچنین پرده ها را باز و بسته میکند و این تصور بوجود می‌آید که کسی در داخل منزل حضور دارد.
 • آگاهی از باز و بسته بودن در و پنجره­ها در هنگام خروج از منزل به صورت آلارم و یا به صورت پیام صوتی

کنترل هوشمند پرده‌ها و درب

سیستم هوشمند پرده‌های برقی و درب‌های موتوردار پارکینگ

اطلاعات بیشتر

با استفاده از سیستم هوشمند می توان براحتی انواع مدلهای پرده، کرکره و سایبان را براحتی و با روش های مختلف کنترل نمود. شما با این سیستم می توانید با بهره گیری از کلیدهای هوشمند و تاچ پنل در قالبهای دستوری مختلف همچون دستور مستقیم ، سناریو و یا حتی با ارسال پیام کوتاه از راه دور نیز آنها را کنترل نمایید. در سیستم هوشمند پرده ها می توانند در صورت تمایل کاربر بصورت اتوماتیک در زمانهای مختلف و یا تحت عواملی همچون تمایز شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط باز وبسته شوند بدون آنکه نیاز به صرف وقت و انرژی خاصی جهت مدیریت وضعیت پرده ها باشد.

سیستم صوتی هوشمند

با قابلیت پخش اعلان‌ها و موسیقی دلخواه شما و امکان کنترل از طریق موبایل و کلیدهای هوشمند

سیستم صوتی هوشمند

سیستم صوتی شرکت HDL با امکانات متنوع نظیر پخش موسیقی از روی SD Card (حداکثر 32G )، از FTP ، پخش آهنگ از طریق بلوتوث، پخش رادیو FM ، امکان برنامه ریزی مد Party بصورت Master/Slave ، خروجی IR جهت کنترل ادوات مانند تلوزیون، وجود درگاه RJ45 ، پخش انواع صوت خاص جهت سناریو ها، مود های امنیتی و … . تولید گردیده است .

سیستم صوتی HDL در دونوع تابلویی و رومیزی بوده که نوع رومیزی آن با طراحی شکیل و زیبا، زینت بخش محیط خواهد بود.

اپلیکیشن موبایل

نرم افزارهای هوشمند کنترل به صورت دوبعدی و سه بعدی امکانات مختلف ساختمان هوشمند. سازگار با سیستم عامل Android و IOS

اپلیکیشن موبایل

این نرم افزار قابلیت کنترل تجهیزات هوشمند را به صورت Local و یا از طرییق REMOTE فراهم می کند.

عملکرد های نرم افزارHDL ON

■ تنظیمات دیمر : قابلیت کنترل به صورت تست، نام گذاری ،تعیین حد پایین دیم، حد بالایدیم و زمان تاخیر روشنایی هر کانال دیم به تفکیک در مد setting نرم افزار.
■ تنظیمات رله : قابلیت کنترل به صورت تست و نام گذاری.
■ تنظیمات اینترفیس: قابلیت تست و کنترل کانال های روشنایی ؛ سیستم تهویه و پرده تنظیم شده در اینترفیس.
■ تنظیمات صوتی : قابلیت کنترل سورس های مختلف موزیک SD, FM radio, NAS .
■ قابلیت کنترل به صورت local و Remote
■ تنظیمات پرده: قابلیت کنترل پرده به صورت چپ گرد ، راست گردو توقف.
■ تنظیمات سناریو: قابلیت تنظیم سناریو به دو صورت Global Scene و Room Scene .
■ تنظیمات سیستم تهویه : قا بلیت کنترل سیستم تهویه به صورت تغییر مد Heating و cooling و تنظیم دور فن و ست پوینت.
■ تنظیمات پسورد : قابل تنظیم پسورد برای تعیین سطوح دسترسی برای انجام تنظیمات.

سیستم هوشمند کنترلی

سیستم هوشمند کنترل مشاعات و نورپردازی نما، کنترل تاسیسات ساختمان، استخر، سونا، جکوزی، سیستم هوشمند ویژه سالن‌های همایش، پذیرایی و اتاقهای کنفرانس

اطلاعات بیشتر

سیستم هوشمند زمانبندی ، هدایت و کنترل  قابل اجرا در ساختمان

کلیه سیسمتهای هوشمند HDL  اجرایی درساختمان قابلیت زمانبندی براساس نیاز و درخواست کارفرما را دارا می­باشند. با این روش می توان برنامه های روتین که بصورت مکرر و روزا­نه در ساختمان اجراء می گردد را  توسط این سیستم  برنامه ریزی و هدایت نمود. با اینکار تمامی دستورات بدون هرگونه نقص یا فراموشی ا­نجام و هزینه های مربوط به مدیریت و اجرای این دستورات را کاهش و در بیشتر موارد حذف می نماید.

سیستم آبیاری هوشمند

با قابلیت تشخیص زمان دقیق نیاز به آبیاری از طریق اندازه گیری رطوبت خاک و میزان بارش

آبیاری هوشمند

کنترل هوشمند و تمام اتوماتیک آبیاری فضای سبز بر اساس برنامه زمان بندی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه. همچنین با توجه به میزان رطوبت خاک و بارش باران

کنترل هوشمند پارکینگ‌ها

شامل سیستم مدیریت پارکینگ (PMS)، سیستم راهنمای پارکینگ (PGS) و سیستم یابنده خودرو (VTS)

سیستم رابط SMS

سیستم هوشمند SMS جهت ارسال فرامین و دریافت رخدادهای سیستم هوشمند

قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند امنیتی با قابلیت شناسایی افراد از طریق رمز عبور، کارت، اثر انگشت و کلید

camera

سنسورهای حرکتی

سنسورهای هوشمند کومبو با قابلیت استفاده در سناریوهای امنیتی، روشنایی، سرمایشی و گرمایشی و دارای قدرت تشخیص حضور افراد

سیستم مانیتورینگ

امکان مانیتورینگ دوربینهای سیستم نظارت تصویری توسط سیستم هوشمند بصورت یکپارچه

بهینه سازی مصرف انرژی

بهینه سازی میزان مصرف و کاهش هزینه های انرژی و همچنین بهبود شیوه مدیریت تاسیسات بصورت مرکزی

فهرست