سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

 1.  عملکرد ، تعریف و ویژگی یک ساختمان هوشمند فوق العاده
 2.  تنوع در امکانات و قابلیت های سیستم هوشمند ساختمان
 3.  انواع استاندارد ها و پروتکل های هوشمند سازی
 4.  سیستم تفکیک آب و گاز
سیسیتم -های- هوشمند ساختمان

عملکرد یک ساختمان هوشمند فوق العاده

ساختمان هوشمند به ساختمانی گفته می شود که با نصب  تجهیزات برقی و الکترونیکی و برنامه ریزی کردن سناریوهای مورد نظر و دلخواه میتوان کلیه دستگاهها و لوازمی که ساختمان قرار گرفته را طریق یک کلید در داخل ساختمان و یا از طریق گوشی از هر نقطه دنیا در بستر اینترنت مدیریت کرد. که نتیجه آن آسایش و راحتی و امنیت و صرفه جویی در وقت و انرژی خواهد بود.

با هوشمند شدن ساختمان هیچ وقت نگران این نخواهید بود که با توجه به فصل سرد یا گرم سال تا وقتیکه از بیرون به خانه برسید و بخاری ها یا کولرها را روشن کنید تا دما به مطلوب برسد چون با خیال راحت از همان راه دور با گوشیتان سیستم گرمایش یا کولر را روشن میکنید و تا رسیدن به خانه، دما به حد مطلوب خواهد رسید. با هوشمند بودن ساختمان شما حتی در مصرف انرژی هم صرفه جویی خواهید کرد. چون اگر درب یا پنجره ای باز باشد سیستم وارد عمل شده و دستگاه گرمایش را خاموش می کند.

یا  به طور مثال اگر تمایل داشته باشی در فصل زمستان و یا تابستان در استخر خانه ات شنا کنی اما حوصله ی این را نداری که بخواهی چند ساعت منتظر باشی تا دمای آب  استخر به حد مطلوب برسد،  فقط کافیست قبلا از طریق گوشی خود یا کلید هوشمند و یا با دادن سناریو برای روزهای مورد نظرتان ، گرم بودن آب استخر را برنامه ریزی کنید.

یکی از دلایل اصلی هوشمند ساختن ساختمان کاهش در مصرف انرژی خصوصا با استفاده از سیستم روشنایی هست که با هوشمند شدن ساختمان می توان از مصرف انرژی زیاد جلوگیری کرد و هزینه ها را به حداقل رساند . اینکار با روش شبیه سازی سکونت مصنوعی یا با خاموش کردن چراغ ها در زمانی که استفاده نمیشود توسط سیستم هوشمند صورت می گیرد.

 یکی از مزایای تکنولوژی سیستم هوشمند استفاده از گوشی موبایل در بستر اینترنت است . برای کنترل ساختمان هوشمند خود می توانید پس از نصب تجهیزات و راه اندازی آن با کمک اینترنت و گوشی موبایل خود و با استفاده از نرم افزاری که شرکت هوشمند سازی نابان در اختیار شما قرار می دهد ساختمان خود را از راه دور مدیریت کنید و از خدمات نیروی فنی شرکت هم در هر زمانی که نیاز است بهره مند شوید.  

1-1 صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها:

در یک ساختمان هوشمند با کنترل روشنایی و کنترل سیستم گرمایش و سرمایش و حتی کنترل درب و تجهیزات الکترونیکی دیگر، می توان مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد . یک ساختمان هوشمند با زیرساخت خیلی قوی می تواند انطباق با تغییر وضعیت محیط داشته باشد و خودش را با شرایط مختلف و همچنین با ساکنین وفق دهد و آسایش و امنیت و رفاه را ایجاد کند . امروزه رقم قابل توجهی از هزینه های یک ساختمان صرف مصرف انرژی می شود و این موضوع باعث شده  که سازمان های مختلفی دنبال راه حل باشند تا شاید بتوانند امکان مدیریت در بحث صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند . در همین مدت کمی که بکار گیری هوشمندسازی اجرایی شده کارشناسان به این مطلب پی برده اند که واقعا امکان صرفه جویی و مدیریت در مصرف انرژی امکان پذیر است.

2-1 تعریف یک ساختمان هوشمند:

ساختمان هوشمند به ساختمانی گفته میشود که همون اول به شما رفاه و اسایش و محیط مطلوب و با امنیت بالایی رو به شما میدهد که هم مقرون به صرفه و هم در مصرف انرژی صرفه جویی میشود . 4 تا مورد مهم در زمینه هوشمند  : سیستم ها ، ساختارهایشان ، سرویس ها و مدیریت و رابطه میان آنها هست . حالا مزایای یک ساختمان هوشمند از روش اتوماتیک کردن سیستم سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع و حتی روشنایی هست که هزینه های واقعی یک ساختمان فقط هزینه های ساختش نیست بلکه باید به آن هزینه تعمیرات  تجهیزات هم اضافه کرد . اما سیستم هوشمند تمامی هزینه کنترل اتوماتیک و یکپارچه را بسیار چشمگیر کاهش میدهد . در قرن 21 با تغییرات مردم در زمینه های فرهنگ و به روز شدن با تکنولوژی روز دنیا در تمامی بخش های تجاری و صنعتی و مسکونی لازم هست که از این سیستم با حداقل هزینه ها بهره مند شوند .

3-1 کاربرد سیستم هوشمند ساختمان:

 • نظارت بر رفت و آمد در ساختمان هوشمند
 • نظارت و کنترل هوشمند بر میزان روشنایی ها، میزان دما، رطوبت در ساختمان
 • شبیه سازی حضور در خانه یا اتاق حتی در صورت عدم حضور
 • خاموش کردن کلیه  لوازم برقی ساختمان در صورتی که نیاز به روشن بودن آنها نباشد با کمک موبایل و یا کلید های هوشمند
 • کاهش قابل توجه درمصرف در استفاده از برق ،گاز، آب ،تلفن و …
 • باز و بست کردن درب‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها و از راه دور
 • ایمن کردن جان ساکنین و ساختمان در برابر حوادثی مثل نشت گاز ، آتش‌سوزی ، و …
 • ایمن کردن ساختمان با ظریب اطمینان بالا در مقابل سرقت با کمک دزد گیر و یا دوربین مدار بسته
 • جبران هزینه‌های سیستم  هوشمند سازی در مدت کوتاهی با صرفه جویی در مصرف انرژی
 •  آبیاری هوشمند گل و گیاه
 • سناریو هوشمند پارتی و جشن ها
 • کنترل هوشمند  دمای آب استخر و حتی کنترل تاثیر اشعه نور خورشید بر آب

4-1 ویژگی‌های ساختمان هوشمند :

سیستم های هوشمند زمانی که وارد عرصه بازار شد بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ یا ویلاهای لاکچری با سیستم های قدرتمند مکانیکی و الکتریکی و لوله کشی گسترده اجرا می شد اما امروزه این سیستم فراگیر شده و در بسیاری از ساختمان ها ، ویلاها ، مطب ها ، بیمارستان ها ، فروشگاه ها و …… اجرا می شود .

هزینه های رو به افزایش آب و برق ، گاز و تلفن، و نیاز به صرفه جویی بیشتر، شاید یکی از مهم ترین دلایل در توجیه اقتصادی اجرای این سیستم باشد تا بتوانند :

 1. دمای فضاهایی مانند سالن ها و اتاق‌ها و پکیج و یا قسمت‌های مختلف ساختمان را کنترل کنند.
 2. چراغهای روشن را وقتی مورد نیاز نیستند را بتوانند خاموش کنند.
 3. بسته یا باز بودن دربها و پنجره‌ها را در فصل سرد ویا فصل گرم هشدار داده شود.
 4. در صورت لزوم بتوانند از راه دور برق کلیه لوازم برقی بدون استفاده را خاموش کنند.
 5. کنترل و برنامه ریزی برلوازم پرمصرف در زمان‌های پیک بطوریکه امکان استفاده وجود نداشته باشد.
 6. کاهش وکنترل اتوماتیک مصرف چراغها به وسیله دستگاههای کاهنده‌ مصرف
 7. ایجاد جلوه های ویژه نورپردازی در مراسم از جمله درجشنها و مناسبتها
 8. مدیریت ساختمان از طریق گوشی موبایل و یا کلید های هوشمند نصب شده در ساختمان
ویژگی ساختمان هوشمند

تنوع در امکانات و قابلیت های سیستم هوشمند ساختمان

1 -2 سیستم روشنایی:

قطعا یک خانه چراغ های زیرکابینتی ، چراغ سقفی ، دیواری ، رومیزی ، هالوژن ، چراغ های تزئینی دارد که همگی تفکیک یا گروهی قابل اجرا هست اما چگونه خانه به این بزرگی و این همه چراغ را باید تک تک کنترل کرد که در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها کمک کرد ؟ در جشن ها یکسری از چراغ های تزئیناتی روشن شود و بقیه روشنایی ها خاموش باشد؟ یا حتی بتوان بعضی از چراغ ها را دیم کرد مخصوصا در زمان مطالعه و زمان خوابیدن ؟ یا حتی در مکان های رسمی اداری با یکسری سنسور ها شدت نور را کنترل کرده و نور محیط بسته به حضور افراد و پرسنل اداری تنظیم شود که از مصرف بیهوده جلوگیری شود ؟ همه این موارد تنها با هوشمند شدن سیستم روشنایی قابل کنترل هست و دغدغه های مدیریت آنرا برطرف می نماید.

2-2 سیستم هوشمند کنترل پرده / کرکره / سایبان در یک ساختمان :

با استفاده از سیستم هوشمند می توان به راحتی انواع مدل های پرده، کرکره ، سایبان را به روش های مختلف کنترل نمود. و حتی با هر جنس پارچه ای که باشد، بطور مثال  کتان ، حریر و ابریشم  …… شما می توانید پرده هوشمند داشته باشید ، با این سیستم می توانید با لمس از کلیدهای هوشمندو لمس روی گوشی  و تاچ پنل در قالب های دستوری مختلف همچون دستور مستقیم که تمامی پرده ها باز یا بسته شوند ، یا فقط چندتا پرده باز شود و یا زیرپرده ای ها بسته باشد و پرده رویی باز شود  و یا حتی با ارسال پیام کوتاه از راه دور نیز آنها را کنترل نمود. در سیستم هوشمند پرده ها می توانند در صورت تمایل کاربر به صورت اتوماتیک در زمان های مختلف مثل غروب آفتاب و یا تحت عواملی همچون شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط باز و بسته شوند بدون آنکه نیاز به صرف وقت خاصی یا نگرانی و دلهره ای جهت مدیریت وضعیت پرده ها باشد.

3-2 سیستم آبیاری گل و گیاه

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین و گل و گیاه های  مورد نظرتان را با توجه به نیاز خود می توان آن را  زمانبندی کرد،و به صورت خودکار، در زمان های مختلف مثل گرمای زیاد و یا خشک شدن ، زمین را آبیاری می کند.  برخلاف کنترلر (کنترل کننده) های آبیاری قدیمی که بر اساس برنامه ها و تایمرهای از پیش تعیین شده عمل می کنند، در آبیاری هوشمند می توان  آب و هوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز هر  گیاه بسته به نوع ان را می سنجند و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر محل به صورت اتوماتیک تنظیم می کنند. برای مثال : زمانی که دما افزایش بیابد یا میزان بارش کم شود، و زمین خشک باشد و خاک رطوبت نداشه باشد،یاآبیاری هوشمند با توجه به  نوع خاک و تعداد دفعات و مدت آبیاری را تشخیص داده و مقدارآبیاری را تنظیم می کند. شما می توانید همانطور که در منزل نشسته اید، یا مسافرت هستید ، یا اداره مشغول فعالیت هستید ، یا در سفر هستید ، یا در کشور خود نباشید زمین و فضای مورد نظر را با گوشی همراه هوشمند و یا تبلت  خود کنترل، آبیاری و کوددهی کنید.

4-2 سیستم سرمایش و گرمایش:

برای کنترل دمای فضاهائی که به وسیله دستگاههای تهویه مطبوع صورت می پذیرد ، دمای مطلوب بوسیله کاربر تنظیم گردیده و دستگاهها شروع به فعالیت می نمایند و زمانی که دمای فضا به حد مورد نظر رسید دستور توقف فعالیت آنها توسط برنامه ای که از پیش تعریف شده  و برای آن برنامه نویسی شده صادر می گردد. چنین برنامه ریزی ای منجر به کاهش قابل توجه ایی در مصرف انرژی می شود ( برای نمونه در ساختمان هایی که ازکولرهای اسپلیت استفاده می شود با توجه به مصرف بالایی که این مدل از کولرها دارند و در درازمدت هزینه های زیادی را بر دوش خانوارها تحمیل می کنند با استفاده و بکارگیری سیستم هوشمند می توان قسمت زیادی از این هزینه ها را کاهش داد چرا که از این راه میتوان بر روشن یا خاموش بودن دستگاهها نظارت نمود و در بهترین حالت از آنها استفاده نمود.

 مورد دیگر در مورد فن کوئلها ی موجود در یک ساختمان و یا در یک فضا است که در شیوه های سنتی نمیتوان بصورت گروهی آنها کنترل و نظارت نمود اما در روش سیستم هوشمند این مشکل برطرف شده و میتوان بر همه آنها حتی بصورت گروهی توسط یک کلید نظارت و کنترل داشت.ضمن اینکه اگر حتی پنجره ای یا دربی باز باشد سیستم بصورت خودکار تشخیص داده و دستگاه را خاموش نموده و از این طریق مانع به هدر رفتن انرزژی می گردد.اما در روش سنتی این کار امکان پذیرنیست. به عنوان نمونه ترموستاتهای سنتی در امکان عمومی نظیر بیمارستانها و یا ادارات قادر به  تشخیص عدم حضور کارکنان نیستند و در حالیکه سیستم هوشمند وضعیت را تشخیص داده و بطور اتوماتیک سیستم را خاموش می نماید و با این کار موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. و جالب اینکه کلیه امور مربوط به روشن یا خاموش بودن و تنظیم دما را می توان در سیستم هوشمند چه در مکان و چه در آنسوی کره زمین بربستر اینترنت کنترل و برنامه ریزی کرد.

5-2سیستم کنترل از راه دور هوشمند ساختمان :

شما میتوانید تمامی تجهیزاتی برقی که در منزل دارید از راه دور کنترل کنید. مثال : وقتی شما عجله دارید و باید خودتون را به مقصد برسانید اصلا فرض کنید مصاحبه و قرار کاری مهمتون دیر شده شما فقط اماده میشوید و از خانه خارج میشوید و تلوزیون و چراغ ها وکولر ها روشن هست شما به قرار کاریتون میرسید برای اینکه در مصرف انرژی هم صرفه جویی کنید کافیه از همون راه دور با گوشیتون سناریو خروج را بزنید که تمام تجهیزات به حالت خاموش میرود.

6-2 سیستم کنترل موارد امنیتی و حفاظتی در یک ساختمان هوشمند :

از جمله قابلیهای مورد استفاده در سیستم هوشمند بکارگیری دزدگیر و دستگاههای نظارتی از جمله دوربین های مدار بسته است. که علاوه بر دقت بالا کلیه امکانات دستگاهای مورد نظر مثل ارسال اس ام اس بکار را گرفته شده و نیز میتوان با سیستم های هوشمند دیگر آنها را ادغام نمود. بطوریکه فرد غریبه ای وارد ساختمان گردد سیستم امنیت فعال شده و با به صدا در آوردن آژیر در محل  و ارسال پیامک صاحب خانه رامطلع می نماید.

7-2 سیستم کنترل تردد هوشمند :

این سیستم فقط کاربردش  در ساختمان های اداری، تجاری، بیمارستان ها و در مجموع ساختمان های عمومی هست ، با پیاده سازی  و اجرا این سیستم رفت و آمد افراد و وسائط نقلیه کنترل می شود قابلیت مانیتورینگ و کنترل رفت و آمد افراد و نیز تعریف محدوده دسترسی افراد به فضاهای مختلف با توجه به سمت و جایگاه آنها از مزایای بارز و دقیق این سیستم هوشمند می باشد.

8-2 سیستم کنترل تجهیزات صوتی و تصویری:

یکی دیگر از امکانات سیستم هوشمند ، کنترل کلیه دستگاههایست که با ریموت کنترل و از طریق امواج IR  کار می کنند مثل کولر و تلویزیون و …. یعنی اینکه در سیستم هوشمندکد های ریموت را می توان به کلید های هوشمند نصب شده در ساختمان و یا به گوشی موبایل انتقال داده و از طریق آنها بر تمای دستگاهها و با استفاده کلید و یا نرم افراز در گوشی  کنترل کرد و بکار گرفت و دیگر نیازی به کنترل ریموت های متععد نبود.

9-2 سیستم هوشمند مدیریت فضای پارکینگ:

شاید بارها  و بار ها برای شما اتفاق افتاده باشد که برای پیدا کردن فضای خالی در پارکینگ های بزرگ مجبور به جستجوهای طولانی وساعت های طولانی و بعضاً خسته کننده شده باشید مخصوصا در شهر های بزرگ مثل تهران . تکنولوژی به راننده این امکان را می دهد تا در کوتاهترین زمان به نزدیکترین فضای خالی هدایت شده و ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی با روحیه ای بهتر و سرحال تر  به امور روزانه خود بپردازد.

10-2 سیستم هوشمند زمانبندی، هدایت و کنترل قابل اجرا در ساختمان:

کلیه سیستم های هوشمند در ساختمان قابلیت زمانبندی براساس نیاز و درخواست کارفرما را دارا می باشند. شما میتوانید تمامی فعالیت های روزانه خودتون رو در زمان مناسبی که خودتان میخواهید کنترل کنید مثال با غروب افتاب روشنایی ها روشن شود و پرده ها بسته شوند. در نبودن شما به گل و گیاهتان آبرسانی در زمان های مشخصی شود .

11-2 کنترل وضعیت اجرایی تجهیزات هوشمند :

در عصر حاضر خیلی سریع و آسان  می توان به اطلاعات موجود در تجهیزات هوشمند دسترسی پیدا کرد. و این اطلاعات قابل نمایش  و برنامه ریزی در کلیه دستگاههایی است که قابلیت نمایش دارند از قبیل کامپیوترها و تب لت، لپ تاپ وگوشی های موبایل با سیستم عامل اندروید و آی او اس .

اتوماسیون IP Media

سیستم IP Media چیست؟

سیستمی را بیان می کند که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت بر روی یک زیر ساخت شبکه خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می شود که این خدمات می تواند توسط یک اتصال پهنای باند وسیع و با با سرعت  در اختیار هر کاربری قرار گیرد. تعریف ساده تر  : IP Media تصاویر تلویزیونی می باشد که به جای آنکه به فرمت عادی و توسط کابل پخش شوند توسط تکنولوژی شبکه های کامپیوتری دریافت می شوند.

IP Media هم تصاویر تلویزیونی زنده (چند رسانه ای) و هم تصاویر تلویزیونی ذخیره شده (براساس تقاضای افراد) یا VOD را پخش کنند. برای برگرداندن تصویر و مرور دوباره آن یا به کامپیوتر نیاز داریم و یا یک جعبه تنظیم که به تلویزیون وصل می شود. تصاویر در فرمت های انتقالی MPEG2یاMPEG4 پخش می شوند و در صورتی که زنده باشند توسط IPMulticast و درصورتی که به صورت ذخیره شده پخش شوند (VOD) توسط IPUnicast منتقل می شوند. در سیستم IPMulticast اطلاعات به طور همزمان به چندین کامپیوتر ارسال می گردند.

سیر تحول سیستم IP Media

در گذشته به دلیل عرض کم و نفوذ کم باندهای اینترنتی و همچنین هزینه بالای سیم کشی و آماده سازی زیر ساخت برای انتقال محتوا به منازل، پیاده سازی تکنولوژی IP Media قابل اجرا نبود. در سال های اخیر با افزایش تعداد کاربرانی که از سرویس اینترنت با سرعت بالا استفاده می کنند، تعداد استفاده کنندگان سرویس IP Media نیز افزایش یافته است. با توجه به امکان استفاده از بسترIP Media به عنوان یک حامل امن و قابلیت ارائه فیلم های روز با امکان جلوگیری از تکثیر غیر مجاز، این سیستم بتواند جایگزین ایده الی برای حامل های رایج مانند DVD گردد. بسیاری از ارائه کنندگان بزرگ خدمات مخابراتی دنیا IP Media را به عنوان کشف جدید در کسب درآمد تلقی می کنند.

سرویس های قابل ارائه در سیستم IP Media

در سیستم IP Mediaسرویس های مختلفی جهت هتل ها و بیمارستان ها و برج های مسکونی بر روی انواع تلویزیون های موجود قابل ارائه می باشند و نیاز به تلویزیون به برند خاصی نمی باشد.

سرویس هایی قابل ارائه در این سیستم است :

live در این سرویس امکان پخش کانال های تلویزیونی دیجیتال داخل و خارج از کشور که امروزه عموماً از طریق کابل یا ماهواره به مشترکان می رسد وجود دارد را می توان به صورت زنده دید . در این سیستم امکان تعیین کانال های تلویزیونی قابل دسترس برای کاربران قابل تعریف است تا در صورت نیاز ، کاربران امکان دسترسی به برخی کانال ها را نداشته باشند که این قابلیت توسط مسئول سیستم قابل تعریف است. در این سیستم محدودیتی برای تعداد کانال وجود ندارد و درافت کانال های بیشتر توسط اضافه کردن Encoder های مربوطه فراهم می گردد.

سرویس های قابل ارائه در سیستم IP Media

Video On Demand

این سرویس در واقع یک سیستم برای استفاده شخصی مشترکان است که در آن کاربر قادر به انتخاب فیلم مورد علاقه خود از میان یک سری فیلم های آرشیو موجود در شبکه می باشد. این سرویس می تواند هم یک سرویس درآمدزا باشد. بدین صورت که به ازای تماشای هر فیلم کاربر هزینه ثابتی برای مشاهده آن پرداخت کند و هم بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد مانند فیلیمو ….

Music On Demand

در این سرویس کاربران قادر به انتخاب موزیک مورد علاقه خود از بین موزیک های موجود در آرشیو سیستم می باشد که این موزیک ها می توانند در قالب های مختلفی از قبیل جاز، پاپ، راک و کلاسیک دسته بندی شده هر نوع موزیک  و کاربر بنا به علاقه خود، موزیک مورد نظر را انتخاب و استفاده کند. این سرویس هم می تواند بصورت یک سرویس درآمدزا تعریف گردد. بدین صورت که به ازای استفاده از هر موزیک یک هزینه ثابتی از کاربر دریافت گردد و هم بصورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد. تقریبا مانند اپلیکیشن های ویدئو فیلیمو یا نماوا .

Internet

در سیستم IP Media، کاربران قادر به استفاده از اینترنت بدون نیاز به کامپیوتر و با استفاده از تلویزیون هوشمند خود می باشند. برای استفاده از اینترنت هم می توان از کیبوردهایی که قابل اتصال به IP Media Set Top Box را دارند استفاده کرد و هم از کنترل IP Media Set Top Box به عنوان کیبورد استفاده کرد. همچنین این امکان وجود دارد که برای کاربران موجود در هر واحد قابلیت استفاده از اینترنت بصورت بیسیم (Wireless) فراهم گردد و کاربران با استفاده از کامپیوتر شخصی (Laptop) از سرویس اینترنت استفاده نمایند.

Camera

در این سیستم امکان استفاده از دوربین در محل های مورد نیاز و ارسال تصاویر آن بر روی تلویزیون کاربران وجود دارد. این سیستم فراگیر شده و امروزه در تمامی ساختمان ها دیده می شود . از این سرویس می توان در راهروی طبقات، لابی هتل ها ، پارکینگ ها و شرکت ها و ادارات … به منظور انتقال تصویر استفاده کرد.

Camera

دو روش اجرای هوشمند سازی ساختمان در پروژه‌ها

1-3 پروتکل وایر ( زیرساخت بر اساس هوشمند می باشد )

ساختمان هایی که در حال ساخت هستن از پایه و قبل از شروع برقکاری سیکشی ها به صورت وایر اجرا شود که بهترین مورد در اجرا هست و اما دومین روش ساختمان بعد از تکمیل شدن و اجرای برق سنتی توسط برقکاران وارد میشویم که همان روش سنتی هست اما ما میتوانیم راه حل هایی به شما بدهیم مثل قرار دادن کلید های لمسی و کنترل از راه دور انها و حتی پریز های هوشمند برای کنترل پکیج ها .

پروتکل KNX 2-3

 سیستم KNX این پروتکول به تازگی در کل دنیا فراگیر شده هست و اکثریت از این روش اجرا میکنند . اکنون در بسیاری از پروژه ها اجرا میشود که خیلی متقاضی پیدا کرده هست هم در زمینه اجرا و هم در زمینه اموزش . این سیستم امکان برنامه‌ریزی و یکپارچه‌سازی تجهیزات با برندهای مختلف را تنها استانداردی است که باعث صرفه جویی تا ۶۰ درصد در مصرف انرژی است.

Game

از قابلیت های این سیستم امکان فراهم کردن بازی برای افراد می باشد. بدین صورت کاربران قادر به استفاده از بازی های موجود بر روی شبکه در سیستم IP Media می باشند. کیفیت این بازیها فوق العاده  با توجه به قابلیت و کیفیت Set Top Box مورد استفاده شده و در سیستم متفاوت است.

Message

در این سیستم امکان ایجاد کردن  ارتباط بین کاربران و مسئول سیستم در هتل ها و یا مسئول سیستم در ساختمان ها وجود دارند. این ارتباط ها بصورت پیام کوتاه  از طریق موبایل می باشد. و فقط شخصی هست .

Hotel Information

در این روش شما میتوانید غذای خود را در اتاق خود به رستوران هتل سفارش دهید . حتی هر گونه اطلاعات مثل سرویس قابل ارائه توسط هتل و تمیزکاری  یا ……… را میتوان کنترل کرد .

Illing

شما هرگونه فعالیت مثل اقامت ، تماشای فیلم و موزیک ، شنا کردن در استخر و ….. این سرویس محاسبه هزینه انجام میدهد و از طریق این نرم افزار به صورت انلاین به روز برای کاربران ارسال میشه و میتوانند ببینند .

تجهیزات مورد نیاز جهت پشتیبانی

کلا تنوع در این سیستم چون خیلی زیاد هست به طور کلی به چند بخش تبدیل میشود : تجهیزات دریافت سیگنال ماهواره، Encoder جهت تبدیل سیگنال به IP ، دوربین های با قابلیت خروجی IP، سرور جهت مدیریت سیستم، تجهیزات ذخیره اطلاعات و فیلم و موزیک، سوئیچ های شبکه ، ست تاپ باکس های IP Media، تلفن هایIP.

سیستم هوشمند

سر فصل سیستم تفکیک آب و گاز:

 • بروز شدن با تکنولوژی روز دنیا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • تفکیک هزینه ها
 • توسعه و فناوری
 • جلوگیری از اختلاف بین مصرف کننده و ایجاد عدالت

1 -4 انرژی سنج چیست؟

انرژی سنج دستگاهی است که اندازه گیری حجم آب عبوری از لوله ها و اندازه گیری کردن اختلاف دمای آب ورودی و خروجی در یک آپارتمان را ثبت می کند. اطلاعات بدست آمده بصورت وایرلس به دستگاه مرکزی داده می شود و بدین صورت میزان مصرفی برق و گاز هر واحد به تفکیک و با دقت و ضریب اطمینان بالا محاسبه می گردد.

مزایای انرژی سنج:

 1. درج تاریخ و ساعت
 2. -قابلیت ذخیره سازی اطلاعات در کارت حافظه
 3. دقیق بودن
 4. دارای نمایشگر بطوریکه هر فردی میتواند اطلاعات را مشاهده کند
 5. ارسال اطلاعات بدست آمده از قرائت ها بصورت وایرلس به دستگاه مرکزی
 6. قابلیت متصل شدن به کنتورهای آب و برق و گاز قدیمی درصورتیکه توان خروج پالس داشته باشند.

برای هر واحد از اپارتمان قبض به صورت مجزا صادر میشود . که سه بخش دارد :

 • دستگاه‌های اندازه‌گیری با دقت بالا  مانند انرژی‌سنجها و کنتورهای آب و برق
 •  زیرساخت ارتباطی بین اجزا سیستم و قابلیت خواندن هم‏زمان تمامی  کنتورها از راه دور
 •  پردازنده مرکزی شامل سخت افزار و نرم افزار صادر کننده قبض تفکیکی

شرکت مهندسی هوشمند نیروی نابان اولین نماینده رسمی برونتاب انرژی در استان مازندران پیشنهاد و ارائه دهنده تفکیک مصرف انرژی از به روز ترین تجهیزات در ایران برای همه اجرا بهره می برد .

4-2 شیوه ی محاسبه سیستم

این سیستم آب سرد مصرفی ، آب گرم مصرفی ، انرژی گرمایشی، انرژی آب گرم مصرفی، انرژی سرمایشی را می تواند  با دقت بالا در هر اپارتمان و هر واحد را محاسبه نماید. مقادیر خوانده شده توسط همه کنتورها و انرژی سنج ها بصورت بی سیم به دستگاه خوانش مرکزی ارسال می شوند. دستگاه مرکزی بطور خودکار با محاسبه ی پله ی تصاعد هر واحد، قبض تفکیکی هر آپارتمان را محاسبه و همزمان و دقیقاً منطبق با قبض اصلی آن را چاپ و برای کاربران ارسال  می کند. این سیستم نیازی به کامپیوتر ، موبایل ، گوشی ،  اینترنت و آموزشی برای استفاده ندارد و همچنین ساکنان هر آپارتمان می توانند در هر لحظه که بخواهند به صورت انلاین از مقدار مصرف خود از طریق پیامک آگاهی یابند.

4-3 زیرساخت نیمه سیم دار

تعداد هر چند  واحدی که در اپارتمان قرار دارد  توسط دستگاه شمارنده پالس آب مصرفی را سنجیده و به دستگاه الوکسی ارسال می کند . در این روش قابلیت اتصال به یک یا ده عدد کنتور را دارد که صاحبین میتوانند هر روز به طور انلاین از طریق پیامک به اطلاعات خود دسترسی و آگاهی داشته باشند.

زیرساخت نیمه سیم دار

4-4 دیگ و چیلرهای تراکم

درساختمانهایی که دارای دیگ مرکزی و چیلر تراکمی هستند برای مشخص کردن و تفکیک قبض های برق و گاز و آب، جهت اندازه گیرای مقدار مصرف آب سرد و گرم هر واحد مسکونی از یک دستگاه انرژی سنج و یک دستگاه انرژی سنج هم برای مقدار آب گرم مصرفی برای مشاعات مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاهها بر روی آب برگشتی تاسیسات هر واحد روی لوله نصب می شود و میزان آب مصرفی و مقدار دما و انرژی مصرفی آنرا محاسبه می کند . در تاسیسات غیرسیکل که در بعضی ازساختمانها ایجاد شده ، از روش گرما سنج بجای انرژی سنج روی رادیاتورها استفاده می شود.

5-4 نظارت خودکار تجهیزات صنعتی

تمامی تجهیزات ارائه شده توسط شرکت هوشمند نابان  قابلیت تعریف آلارم و اخطارهای نشان‌دهنده عیب در سیستم را به صورت آنلاین و در لحظه دارا می‌باشند که از طریق اس ام اس و ایمیل برای مشترک ارسال می‌شود.

6-4 عیب های پرداخت بدون اندازه گیری آن ها

 1. نادرست بودن مبنای محاسبه
 2. عدم رقبت برای تغییر الگوی مصرف و صرفه جویی
 3. حذف انگیزه برای استفاده از روش های کاهنده مصرف

7-4 تنها راهکار های پرداخت عادلانه قبض های مشترک در یک آپارتمان

 1. ظاهر مدرن و جذاب ایجاد ارزش افزوده بر ساختمان
 2. مزایای گرمایش و سرمایش مرکزی همراه با مزایای تفکیک قبوض انرژی
 3. استفاده ی بهینه از مساحت تمامی واحدها با استفاده از سیستم گرمایش مرکزی
 4. کم کردن هزینه نسبت به اجرا سیستم گرمایش و سرمایش (پکیج)
 5. خواندن و صدور قبض از راه دور به صورت خودکار
 6. نصب راحت ، بدون نیاز به خراب کردن ساختمان
 7. بدون ایجاد تغییر در سیستم لوله کشی و قابل نصب در همه ی ساختمان ها
 8. کاهش مصرف و هزینه های انرژی تا 40 %

نتیجه گیری

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان تلاش میکند که تا با بهره‌گیری از فناوری و تکنولوژی ‌های کنترلی، مدیریت منابع یک ساختمان را بسته به نوع کاربری  آن (مسکونی، اداری، تجاری و ویلا ها  عملکردشان به صورت هوشمند در دست بگیرد). هوشمند سازی ساختمان سبب می‌شود تا تأثیر عوامل بسیاری  مانند خطای نیروی انسانی، نرخ وقایع و رخدادهای خارج از کنترل و سوانح کاهش پیدا کرده و باعث افزایش بسیار چشمگیری قابلیت اطمینان از عملکرد صحیح تأسیسات و تجهیزات ساختمان و بهبود امنیت عمومی  ساختمان شود. و به خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی می شود .

سیستم هوشمند ساختمان
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x