ساختمان مسکونی هوشمند

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. ساختمان مسکونی هوشمند

امروزه با توجه به بحث­هايي كه در ارتباط با واقعي شدن قيمت انرژي و حذف يارانه­هاي مربوط به آن در کشور مطرح است، افزايش هزينه­هاي مصرف انرژي محتمل به نظر مي­رسد. بنابراين لزوم استفاده از هوشمندسازی ساختمان بیش از پیش پررنگ­تر شده است. علاوه بر اين، با توجه به پايان پذیر بودن منابع انرژي و اثرات مخرب مصرف بي روية آن بر محيط زيست، ميتوان همگام با جامعة جهاني، با استفاده از تكنولوژي­هاي نوين، در كاهش مصرف انرژي سهيم شد.

سيستم هوشمند ساختمان، علاوه بر نقشي كه در بهينه سازي مصرف انرژي دارد، آسايش و رفاه را نيز به ارمغان مي­آورد لذا ميتوان اميدوار بود كه در زندگي پرمشغله و مدرن امروزي، راه­حلي مناسب جهت ايجاد راحتي بيشتر و سرعت بخشيدن به امور روزانه باشد.

خانة هوشمند داراي يك زيربناي ارتباطي پيشرفته است که در آن كلية سيستم‌هاي الکترومکانیکی ساختمان به صورت مركزي مانيتور و كنترل مي‌شوند و ساكنين اين خانه ضمن استفاده از خدمات پيشرفتة Smart Home در مصرف انرژي صرفه­جوئي قابل ملاحظه‌اي كرده و لذت زندگی در يك خانة لوكس را نيز تجربه مي‌كنند.

مزایای یک ساختمان مسکونی هوشمند

  • بهینه­ سازی و صرفه­ جویی در مصرف انرژی

با سيستم كنترل هوشمند ساختمان مي‌توان تا حدود %50 در مصرف انرژي صرفه­جویي كرد. یک سیستم هوشمند انرژي‌هایي كه در ساعت اوج مصرف بيش از حد مصرف مي‌شوند را مهار کرده و انرژي‌هايی را كه در ساعات خالي از سكنه تلف مي‌شوند را حذف میکند و هم‌چنين از منابع طبيعي در كنار منابع مصنوعي در زمان مناسب به طور هوشمند استفاده مینماید. بعنوان مثال در صورتیکه کسی در محیط حضور نداشته باشد سیستم روشنایی و سرمایش- گرمایش از کار می­افتد و در ساعتی از روز به دلیل وجود نور طبیعی خورشید با باز شدن پرده­ها بطور هوشمند نور محیط تامین شده و نیاز به استفاده از سیستم روشنایی نیست.

  • ایجاد محیطی مطلوب برای ساکنین ساختمان

در يك ساختمان هوشمند تمامي تجهيزات به طور اتوماتيك و هوشمند بهترين شرايط را براي حضور ساكنين قبل از حضور در منزل، در داخل منزل، هنگام خواب و خروج فراهم مي‌كنند که  در ادامه به تفصیل به آن پرداخته شده است.

  • افزایش ایمنی و امنیت

سيستم هوشمند ساختمان مي­تواند علاوه بر ايجاد رفاه و آسايش، امنيت جاني ساكنين را نيز بالا ببرد. از آنجائيكه در ساختمان‌هاي هوشمند تمامي سيستم‌های تاسيساتي و امنيتي به سيستم هوشمند متصل هستند براحتي ميتوان در زمان خطر از ارتباط دادن آن‌ها با يكديگر نهايت بازدهي را به عمل گرفت و درصد امنيت جاني ساکنین را بسيار بالا برد. به طور مثال با وقوع آتش­سوزی سیستم علاوه بر اینکه با اعلام حریق از طریق آلارم و فرستادن SMS  صاحبخانه را از وقوع حادثه مطلع میکند، درصدد اطفای حریق نیز بر می‌آید.

فهرست